Αυξάνεται ο αριθμός των εισαγομένων για την Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού (Α.Ε.Ν.) Μακεδονίας, Πλοιάρχων και Μηχανικών, το ακαδημαϊκό έτος 2015 − 2016, κατά 324 σπουδαστές/σπουδάστριες εκ των υποψηφίων της δεύτερης γενικής κατηγορίας της παραγράφου 1.2 του άρθρου 2 της παραπάνω (2) προοιμιακής διάταξης. 2.

Η ποσόστωση των κατηγοριών της παραγράφου 1.2 του άρθρου 2 της παραπάνω (2) προοιμιακής διάταξης πραγματοποιείται με αναγωγή στο 100% ως ακολούθως:

α. Σε ποσοστό 50% του συνολικού αριθμού εισακτέων, αποφοίτων Γενικών Λυκείων.

β. Σε ποσοστό 17% του συνολικού αριθμού εισακτέ− ων, αποφοίτους Επαγγελματικών Λυκείων των Τομέων: Μηχανολογίας, Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής, Οχημά− των, Πληροφορικής και Οικονομικών και Διοικητικών Υπηρεσιών.

γ. Σε ποσοστό 26% του συνολικού αριθμού εισακτέων, αποφοίτους Επαγγελματικού Λυκείου Ναυτικού τομέα ειδικότητας Πλοιάρχου ή Μηχανικού, και αποφοίτους εκ των Τεχνικών Επαγγελματικών Εκπαιδευτηρίων (Τ.Ε.Ε.) του Ενιαίου τριετούς κύκλου σπουδών Ναυτικού και Ναυτιλιακού Τομέα ειδικότητας Πλοιάρχου ή Μηχανικού.

δ.Σεποσοστο? 7% τουσυνολικου? αριθμου? εισακτε?ων, αποφοι?τουςΕπαγγελματικω?νΛυκει?ωνλοιπω?ντομε?ωνκαιυποψη?φιουςαποφοι?τουςεκτωνΤεχνικω?νΕπαγγελματικω?νΕκπαιδευτηρι?ων (Τ.Ε.Ε.) τουΒ ? κυ?κλουσπουδω?νΤ.Ε.Ε. τωνΤομε?ων: Δομικω?νε?ργων, Οικονομι?αςκαιΔιοι?κησης, Μηχανολογικου?, Ηλεκτρονικου?, Ηλεκτρολογικου?, Κατασκευω?ν, Χημικω?νΕργαστηριακω?νΕφαρμογω?ν, Πληροφορικη?ςΔικτυ?ωνΗ/ΥκαιΕφαρμοσμε?νωνΤεχνω?ν.

Η κατανομη? ανα? ειδικο?τητα ορι?ζεται σε 122 σπουδαστε?ς για τις σχολε?ς Πλοια?ρχων και 202 σπουδαστε?ς για τις σχολε?ς Μηχανικω?ν.

Πε?ραν των παραπα?νω εισα?γονται 48 σπουδαστε?ς/ σπουδα?στριες (18 Πλοι?αρχοι, 30 Μηχανικοι?) εκ των ειδικω?ν κατηγοριω?ν .

Σε περι?πτωση που υπα?ρξουν κενε?ς θε?σεις λο?γω εξαντλη?σεως των υποψηφι?ων μιας υποκατηγορι?ας της δευ?τερης γενικη?ς κατηγορι?ας, αυτε?ς μεταφε?ρονται στις α?λλες υποκατηγορι?ες της αυτη?ς γενικη?ς κατηγορι?ας στις οποι?ες δεν ε?χει εξαντληθει? ο αριθμο?ς των υποψηφι?ων, σε ποσοστο? ανα?λογο αυτου? της αρχικη?ς κατανομη?ς.

Οι εισαγο?μενοι  αποκτου?ν δικαι?ωμα μετεγγραφη?ς απο? το ακαδημαι?κο? ε?τος 2016−17 και εφεξη?ς.

Δείτε το ΦΕΚ.