Με αφορμή δημοσιεύματα, αλλά και σχετική ερώτηση του βουλευτή της Ν.Δ κ. Θ. Φορτσάκη στη Βουλή, για ερωτήματα που τέθηκαν στο μάθημα της Ηλεκτρολογίας που εξετάστηκε στις 25 Μαΐου στις Πανελλαδικές Εξετάσεις, το Υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων γνωστοποιεί ότι:

Η Κεντρική Επιτροπή Εξετάσεων (ΚΕΕ), της οποίας έργο είναι η επιλογή και η τελική διαμόρφωση των θεμάτων των εξετάσεων, αποφαίνεται με σχετική Πράξη της ότι η επίλυση όλων των υποερωτημάτων του ερωτήματος Β3, προκύπτει ως άμεση εφαρμογή της εξεταστέας ύλης του σχολικού βιβλίου. Επιπλέον, το ερώτημα Β3, όπως ζητήθηκε στις Πανελλαδικές Εξετάσεις, ήταν στο ίδιο πνεύμα και αντίστοιχης δυσκολίας με την άσκηση 7 του σχολικού βιβλίου, σελ. 68.

Στο ηλεκτρονικό μήνυμα επισυνάπτεται απόσπασμα της Πράξης της ΚΕΕ.

Για το απόσπασμα της Πράξης της ΚΕΕ πατήστε εδώ.