Το Κέντρο Συμβουλευτικής & Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΚΕ.ΣΥ.Π.) Θερμαϊκού σε συνεργασία με τα Σχολεία και τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων Μαθητών & Μαθητριών 1ου, 2ου και 3ου Γυμνασίου Μίκρας και 1ου και 2ου Γενικών Λυκείων Μίκρας διοργανώνει εκδήλωση με θέμα:

«Οι αλλαγές στο εκπαιδευτικό σύστημα και η αναγκαιότητα συμβουλευτικής υποστήριξης επαγγελματικού προσανατολισμού στους εφήβους»

που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 16 Μαΐου 2015 στις 6:30 μ.μ. στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Γενικού Λυκείου Μίκρας στον Τρίλοφο.

Σκοπός της συγκεκριμένης εκδήλωσης είναι να αναδειχθεί ο ρόλος του επαγγελματικού προσανατολισμού και της συμβουλευτικής διαδικασίας έτσι ώστε ο συμβουλευμένος να κατορθώνει να εντοπίζει, να ανακαλύπτει και να αξιοποιεί το δυναμικό του και παράλληλα να λαμβάνει τις κατάλληλες αποφάσεις, που αφορούν το χώρο εκπαίδευσης, την επιλογή του επαγγέλματος ή των επαγγελμάτων που ταιριάζουν στην προσωπικότητα και την ψυχοκοινωνική ιδιαιτερότητά του.

Πρόσκληση-Πρόγραμμα

Αφήσα